Iz povijesti knjižnice
Današnja Narodna knjižnica i čitaonica u Gvozdu je osnovana 1959. godine kao dio Centra za kulturu Vrginmost i u tom sastavu ostaje sve do 1998. godine.
Prije početka Domovinskog rata posjedovala je oko 5000 svezaka knjiga, smještenih u prostor od 50 m2. Radila je jedna djelatnica, veliki dio građe je bio obrađen što je vidljivo iz kataloga. Za vrijeme rata taj fond je velikim dijelom uništen.
Odlukom vladinog povjerenika za općinu Gvozd prišlo se uređenju novog prostora od 120 m² koji je opremljen novom knjižničnom opremom i zaposleno je dvoje priučenih djelatnika. S fondom od 3000 svezaka knjiga knjižnica je započela ponovno s radom 28. 6.1998. godine kada je ustrojen i Dječji odjel s multimedijom. Na žalost, 2003. godine, Knjižnica se vraća u svoj prvotni, znatno manji prostor u kojemu djeluje do ljeta 2007. godine kada je preseljena u prostor od 160 m².
Samostalnom ustanovom postaje 1998. godine odlukom Općinskog vijeća Općine Gvozd.
Pretečom djelatnosti može se smatrati Srpska čitaonica u Vrginmostu, osnovana 1903. godine. Nije poznato do kada je djelovala.
Korisnicima su na raspolaganju novine: Večernji list , Novosti i časopisi 15 dana, National Geographic, Književna smotra, Vjesnik bibliotekara Hrvatske
Uvjeti posudbe građe: 3 jedinice knjižnične građe na 15 dana
Korisnicima je besplatno na raspolaganju jedno računalo za pretraživanje interneta